Paweł Giebułtowski – Żołnierz Niezłomny

Dyrektor ZST w Jaśle wraz z pocztem sztandarowym, uczniami oraz nauczycielką na tle Banera z napisem "1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

„Naród, który nie szanuje i nie ceni

 swojej przeszłości, nie zasługuje na

 szacunek teraźniejszości i nie ma prawa

 do przyszłości” 

(Józef Piłsudski)

1 marca w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, a więc tych, którzy walczyli z komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę.

W tym roku nasi uczniowie postanowili szczególnie przygotować się do tego święta, dlatego też uczestniczyli w cyklu lekcji poświęconych wojennej historii Jasła. Poznali losy naszych lokalnych bohaterów, a szczególną uwagę zwrócili na postać Pawła Giebułtowskiego, który w czasie wojny był związany z Armią Krajową, a po 1945 r. został członkiem Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Człowiek ów świadomy potrzeby dalszej walki o ojczyznę zorganizował na terenie Jasielszczyzny grupę osób zajmujących się przekazywaniem poczty konspiracyjnej.

Młodzież przeanalizowała dokumenty dot. Pana Giebułtowskiego udostępnione przez IPN, a następnie odwiedziła kluczowe miejsca związane z jego działalnością.   

Ostatnim etapem projektu było nakręcenie krótkiego filmu, który obrazował życie Pawła Giebułtowskiego. Uczniowie uświadomili sobie, że historia II wojny światowej, to również historia naszego regionu. Tutaj też żyły osoby, które walczyły o dobro Polski.

Dziękujemy osobom, które zaangażowały się w powstanie filmu: Kamila Mastej, Maksymilian Wojdyła, Kacper Wojdyła, Bartłomiej Pałka, Mateusz Rokitowski, Jakub Tęcza, Kacper Krupa, Kamil Kostrząb.

Agnieszka Pec, Agnieszka Munia

Skip to content