Wystawa w OEE w Ożennej – „W drodze do konfederackiej reduty”

Uczniowie ZST w towarzystwie osoby prezentującej strój konfederata barskiego

Kazimierz Pułaski to bohater walk o wolność dwóch narodów. Na kartach polskiej historii zapisał się jako jeden z dowódców konfederacji barskiej. Znany był ze swej odwagi, umiejętności taktycznych i szybkiego sposobu reagowania podczas działań wojennych. Po nieudanej próbie porwania Stanisława Augusta Poniatowskiego musiał uciekać z ojczyzny, a jego nową przystanią stała się Ameryka. Tam odnalazł się w szeregach armii Jerzego Waszyngtona i wsławił podczas walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

25 października 2023 r. w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej miało miejsce otwarcie wystawy edukacyjnej pt. „W drodze do konfederackiej reduty”, której celem jest przybliżenie osoby Kazimierza Pułaskiego i zaznaczenie jego związku z naszym regionem. Wśród obecnych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły, którzy z zaciekawieniem wysłuchali krótkiego rysu historycznego, a potem obejrzeli wystawę.

Agnieszka Munia

Skip to content