„Jak żyć?… W poszukiwaniu wartości” (projekt edukacyjny w ramach NPRCz 2.0)

Uczniowie siedzący przy stolikach i pokazujący karteczki ze słowami

„Nie wszystko trzeba forsować za wszelką cenę.

Ważne są podstawowe wartości: dobroć, miłość, bliskość i poczucie sensu”.

(ks. J. Kaczkowski)

Uczniowie kl. 2 Te (technicy programiści) wzięli udział w projekcie edukacyjnym, do którego realizacji posłużyły im książki – „Zamiast czekać, zacznij żyć” ks. Jana Kaczkowskiego oraz „Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim” Macieja Kraszewskiego – zakupione w ramach dotacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025”.

Pod kierunkiem wychowawczyni – p. mgr Joanny Dybaś – drugoklasiści skupili swoją uwagę na kwestiach wartości uniwersalnych w kontekście współczesnego świata, zawartych w ww. publikacjach. Wykorzystując metodę analizy dokumentacyjnej, wskazywali wartości, nazywali je i hierarchizowali, przytaczając odpowiednie fragmenty tekstu.

Efektem ich działań było udzielenie odpowiedzi na kluczowe pytanie zawarte w temacie projektu, czyli – „Jak żyć?…”. Sformułowanie wskazówek dla młodego człowieka XXI wieku, którymi powinien się kierować w życiu i które będą dla niego inspiracją w walce z przeciwnościami losu.

W obydwu książkach zawarta jest, w sposób niezwykle przystępny, potężna dawka mądrości życiowej, posiadającej zdolność zmieniania perspektywy patrzenia na świat i ludzkie życie. Ich lektura to świetny sposób na przyjemne i konstruktywne spędzenie zimowych wieczorów oraz okazja do refleksji nad sobą i otaczającym nas światem.

Joanna Dybaś, Maria Jachym

Skip to content