III miejsce Mateusza Łaski w Powiatowym Konkursie Fotograficznym  „Niech przemówią miejsca…”

Mateusz Łaski trzymający dyplom i nagrody

Po raz kolejny zdjęcie naszego ucznia – Mateusza Łaskiego z kl. 1 TE – zostało docenione na szczeblu powiatu. Tym razem urzekło jury Konkursu Fotograficznego „Niech przemówią miejsca…”, organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach oraz Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc, pod honorowym patronatem Dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Burmistrza Kołaczyc.

Nagrodzona fotografia Mateusza przedstawia drewniany krzyż, ozdobiony wyblakłymi sztucznymi kwiatami, który znajduje się na kalenicy przydrożnej kapliczki przy ul. Lwowskiej 6 w Jaśle. Drewniana rama szyby, osłaniającej krucyfiks, jest widocznie nadgryziona zębem czasu – spróchniała, z odpryskami farby.

Podczas uroczystej gali finałowej konkursu, która odbyła się 8 grudnia 2022 r. w Sali Bankietowej w Kołaczycach, Mateusz wraz opiekunem mgr Marią Jachym odebrali nagrodę, upominki i gratulacje z rąk: Wicedyrektor LO w Kołaczycach – p. Grażyny Żygłowicz, pracownika Muzeum Regionalnego w Jaśle – p. Przemysława Misiołka, Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc – p. Pawła Filipka, rzecznika prasowego IPN oddział w Rzeszowie – p. Katarzyny Gajdy-Bator oraz Zastępcy Burmistrza Kołaczyc – p. Adama Kmiecika.

Uroczystości towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona historii zamku Golesz w Krajowicach oraz podejmowanym tam pracom konserwatorskim, zmierzającym do ocalenia tego historycznego miejsca od zapomnienia.

Organizatorzy oraz jury konkursu niejednokrotnie podkreśli w swoich wypowiedziach, jak ważne jest zachowanie pamięci i dbałości – zwłaszcza młodego pokolenia – o miejsca związane z historią lokalną, które choć często są zaniedbane i niszczejące, to jednak przemawiają do nas… Pamiętajmy więc o nich, bowiem jak powiedział św. Jan Paweł II: „Naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość”.

Maria Jachym

Skip to content