Co nas nie zabije, to nas wzmocni! – projekt edukacyjny w ramach NPRCz

Uczeń czytający książkę, otoczony grupą innych uczniów w sali lekcyjnej

Uczniowie kl. 1Tc, pod kierunkiem wychowawczyni mgr Doroty Czajkowskiej – Kluszczyk, wzięli udział w projekcie edukacyjnym w ramach NPRCz, związanym z książką Krzysztofa Ziemca pt. „Niepokonani”.

Wychowankowie (wśród których jest wielu kibiców piłki nożnej) zapoznali się m.in. z rozdziałem poświęconym Jakubowi Błaszczykowskiemu – idolowi piłkarskiemu młodzieży i jednemu z najbardziej utytułowanych europejskich zawodników. I chociaż pierwszoklasistom mogło się wydawać, że doskonale znają osobę polskiego piłkarza, to jednak po lekturze fragmentu zgodnie przyznali, iż nie mieli zielonego pojęcia o tym, jak trudną drogę przebył Jakub, zanim osiągnął sportowy sukces.

Historia Błaszczykowskiego skłoniła uczniów do refleksji i wyciągnięcia wniosków, że powodzenie, którego często zazdrościmy innym ludziom, wcale nie przychodzi tak łatwo, ale jest okupione ciężką i mozolną pracą.

Chłopcy zawarli swoje przemyślenia w pisemnych wypowiedziach na temat książki, spośród których nauczyciel bibliotekarz wyłonił najlepszą dwunastkę. Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. A oto wybrane fragmenty prac:

„Trudne życie bez rodziców,

duży zapał do piłki nożnej.

Historia Kuby Błaszczykowskiego zainspirowała mnie. Jest bardzo ciekawa i opowiada o ciężkiej drodze na sam szczyt.

Bardzo chętnie przeczytam całą książkę, ponieważ motywuje i pomaga w dążeniu do celu. Ocena 10/10.”

(Robert Myśliwiec)

„Niepokonani” to inspirujące biografie ludzi, które przedstawiają drogę do sukcesu pełną wyzwań i determinacji […] Ta książka zmotywowała również mnie…”.

(Tymon Ledziński)

„… książka uczy nas, że pomimo trudności nie wolno się poddawać. Jest bardzo ciekawa i chętnie ją przeczytam. Polecam do wypożyczenia!”.

(Eryk Pisz)

„Książka bardzo mi się podobała. Była interesująca – wciągała od pierwszych stron. Poruszyła moje uczucia i chętnie bym ją wypożyczył”.

(Wiktor Czaja)

„Historia Kuby Błaszczykowskiego opowiada o trudnym życiu bez rodziców i ciężkiej drodze na sam szczyt, człowieka pełnego pasji i zapału do piłki nożnej […] Teraz jest on znanym piłkarzem – dopiął swego!”.

(Mateusz Żebracki)

„Niepokonani” – Krzysztofa Ziemca to książka zakupiona w ramach dotacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” . Można ją wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Pani mgr Dorota Czajkowska – Kluszczyk oraz uczniowie kl. 1 Tc serdecznie polecają!

tekst: Dorota Czajkowska-Kluszczyk , Maria Jachym

zdjęcia: Mikołaj Rąpała, Wiktor Bonar – uczniowie kl. 1Tc

Skip to content