BOHATEROM WRZEŚNIA WIECZNA PAMIĘĆ

Sala gimnastyczna ZST poczty sztandarowe

W bieżącym roku po raz 83 obchodzimy rocznicę tragicznego Września –niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę. Nasza Szkoła – Zespół Szkół Technicznych w Jaśle, nosi zaszczytne imię Bohaterów Września. Społeczność Szkoły, jak co roku, oddała cześć swojemu Patronowi.

Uroczystości o charakterze powiatowym odbyły się 16 września i rozpoczęły się Mszą świętą w sanktuarium św. Antoniego, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. płk. Stanisława Matznera, absolwenta jasielskiego gimnazjum, zamordowanego przez NKWD. Następnie na dziedzińcu naszej Szkoły,  przed dębem upamiętniającym mjr. Antoniego Mulińskiego – jednej z ofiar stalinowskiej zbrodni, odśpiewano hymn oraz odczytano Apel Pamięci, poświęcony osobom zamordowanym lub represjonowanym przez Sowietów. Po złożeniu wiązanek kwiatów, dalsza część obchodów odbyła się w sali gimnastycznej ZST, gdzie pan dyrektor Grzegorz Zięba przywitał zgromadzonych gości, a starosta jasielski – pan Adam Pawluś wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Młodzież naszej Szkoły zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, oddający tragizm tamtych wrześniowych dni i stwarzający  szansę na chwilę refleksji  nad przeszłością własnego narodu.

Przygotowali go pod opieką Moniki Nowak i Jadwigi Świątek uczniowie klas: 4GTc- Dominik Książkiewicz, Konrad Szyszlak, Kacper Wojnarowicz, Kacper Woźniak, 4GTa -Marlena Nowak i 4PTd – Mikołaj Biały, Jakub Tęcza oraz reprezentanci chóru szkolnego prowadzonego przez  panią Joannę Dybaś: Kamil Gryziec, Kacper Hans, Jonasz Jagielski, Szymon Kania, Mateusz Paluch, Wiktor Wolski, Kacper Szańca, Bartłomiej Szerląg (kl. 4GTa), Bartłomiej Kufel, Jakub Stepek (kl. 4PTb), Konrad Warchoł, Bartłomiej Wojdyła (kl. 4PTd), Bartłomiej Kasowicz (kl. 3Ta), Jan Dybaś (kl. 2Ta) Mateusz Juda ,Wojciech Kita, Bartłomiej Zborowski (kl. 2Td).

W uroczystych obchodach wzięła udział pani senator Alicja Zając, przedstawiciele Solidarności, parlamentarzystów i służb mundurowych, reprezentanci powiatowych i lokalnych instytucji, młodzież klas mundurowych z Kołaczyc i Trzcinicy, poczty sztandarowe ze szkół ponadpodstawowych powiatu jasielskiego. Zakończyło je wystąpienie pana starosty Adama Pawlusia, który dziękując organizatorom podkreślił znaczenie pamięci o ważnych wydarzeniach w naszej historii.

J. Świątek, M. Nowak, J. Dybaś

Skip to content