Światowy Dzień Walki z AIDS
Dodane przez Andrzej dnia 2018-12-22:

1 grudnia, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ustanowiono Światowym Dniem Walki z AIDS.

Obchodzimy to święto corocznie od 1988 roku. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.


Treść rozszerzona

1 grudnia, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ustanowiono Światowym Dniem Walki z AIDS.

Obchodzimy to święto corocznie od 1988 roku. Święto to ma na celu umożliwienie organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomić konieczność pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS i ich bliskimi jest Czerwona Kokardka – nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS.

W ramach tej akcji we wszystkich klasach drugich technikum i branżowej szkoły I stopnia (łącznie wśród 97 uczniów) został przeprowadzony test znajomości wiedzy o AIDS.

Do II etapu zakwalifikowali się uczniowie z poszczególnych klas, którzy uzyskali z testu największą liczbę punktów.

Ostatecznie po dwóch etapach konkursu najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie:

I miejsce - Rafał Garstka i Paweł Krzanowski (obaj 2Tb)

II miejsce - Wojciech Przybyło (2Tc) i Bartosz Owsianka (2Tb)

Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci drobnego sprzętu elektronicznego.

W ramach tegorocznych obchodów uczniowie klas II w ramach lekcji wychowanie do życia w rodzinie odbyli zajęcia profilaktyczne oraz obejrzeli film edukacyjno- profilaktyczny pt. „Żyję bez ryzyka AIDS”. Na korytarzach szkoły przygotowane zostały gazetki poruszające problematykę HIV/AIDS.

W województwie podkarpackim można wykonać test w kierunku HIV w Przychodni Akademickiej Centrum Medycznego "Medyk" w Rzeszowie przy ul. Podkarpackiej 1. W trudnych sytuacjach można skorzystać z Telefonu Zaufania AIDS: 22/692 82 26 lub 801 888 448.

Anna Kosińska-Babiarz