Wycieczka do Chęcin
Dodane przez Andrzej dnia 2018-09-22:

20 września 2018 r. klasy 2Tc i 3Td pod opieką nauczycieli pojechały na wycieczkę do Chęcin.

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Centrum Nauki Leonarda Da Vinci. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego w Chęcinach, gdzie przenieśliśmy się w czasy średniowiecza.


Treść rozszerzona

20 września 2018 r. klasy 2Tc i 3Td pod opieką nauczycieli pojechały na wycieczkę do Chęcin.

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Centrum Nauki Leonarda Da Vinci. To drugi co do wielkości, po warszawskim Centrum Kopernik, park nauki w Polsce. Powstał w otoczeniu przepięknego parku pałacowego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

W Centrum Leonardo da Vinci wszystkie eksperymenty naukowe można przeprowadzić samemu, a służą do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniają zdobywanie wiedzy w zabawę. Kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe, zrozumieć zjawisko fali stojącej, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona pojąć zasady zachowania pędu i energii. Są tam też takie stanowiska interaktywne jak np. Harfa Świetlna, Koło Chomika czy Wir Wodny.

Aby przybliżyć odwiedzającym geniusz patrona centrum – mistrza Leonarda, sprowadzono tu także wystawę "Świat Leonarda da Vinci", sporządzoną przez centrum badawcze Leonardo z Mediolanu. Są tu modele maszyn skonstruowanych przez mistrza, modele mostu obrotowego i miasta idealnego, a także reprodukcje jego obrazów (m.in. słynnej Ostatniej Wieczerzy). Na stanowiskach interaktywnych można zabawić się w malowanie jego dzieł czy konstruowanie wynalazków. Wiele osób było zainteresowanych urządzeniem do mierzenia pojemności płuc, gdzie każdy próbował pobijać swoje rekordy.

Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego w Chęcinach, gdzie przenieśliśmy się w czasy średniowiecza. Przywitała nas załoga w historycznych strojach. Na zamku, w towarzystwie pani przewodnik, zobaczyliśmy m.in. dziedziniec z narzędziami tortur, skarbiec pełen kosztowności, loch ze skazańcem (albo z tym, co z niego zostało), ogromną studnię oraz wieże z punktami widokowymi.

Podróż minęła w radosnej atmosferze. Wszyscy szczęśliwie dojechali do domu.

Fotorelacja z wycieczki

Agnieszka Pec, Iwona Dybaś, Tomasz Sojka, Andrzej Barzyk