16 listopada w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle odbyło się spotkanie organizacyjne związane z projektem RoboLAB. Tak nazywa się nowy, unikalny projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także innych regionów. W ramach tego nowatorskiego przedsięwzięcia, jego uczestnicy konstruować będą m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach.

Do projektu z terenu Jasła przystąpili: Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół nr 3 oraz Zespół Szkół nr 4.

Projekt podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie zdobędą wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację Doliny Lotniczej. Na potrzeby tych zawodów uczniowie budować będą skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania.

RoboLab będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia poprzez swoich pracowników naukowych – ekspertów z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania itp.,  będzie merytorycznie wspierać projekt, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej.

Więcej informacji można znaleźć na www.robolab.edu.pl

Paweł Jajko