Narodowe Czytanie to akcja społeczna promująca czytelnictwo wybitnych dzieł polskich autorów na całym świecie. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku mamy przyjemność przybliżyć sobie lekturę Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

W swoim liście Pan Prezydent zaznaczył, że: „Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem”.

Zapraszamy do wysłuchania „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

Agnieszka Munia (Biblioteka ZST)